Skąd czerpać wiedzę o perfumach?

niedziela, 9 marca 2014    0    Perfumy

Skąd czerpać wiedzę o perfumach?

Wiedzę na temat perfum można czerpać z co najmniej kilku źródeł. Które z nich są najlepsze?

Wiele osób postrzega wiedzę na temat perfum jako tajemną. Trudną do zdobycia i jeszcze trudniejszą do przekazania. I choć jest w tym sporo prawdy, istnieją metody, za których pomocą każdy zwykły śmiertelnik może nabyć dużą wiedzę na temat zapachów.

Skąd czerpać wiedzę o perfumach?

 1. Prasa
 2. Telewizja
 3. Książki
 4. Internet
 5. Warsztaty

1. Prasa

Na rynku nie istnieje żadne drukowane pismo poświęcone tematyce perfum. To bardzo ciekawe, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że własne pisma mają np. miłośnicy zwierząt, broni czy poezji. Artykuły poświęcone zapachom pojawiają się w prasie (zarówno polskiej jak i zagranicznej) niezwykle rzadko a jeśli już - są krótkie i ogólnikowe. Najczęściej w magazynach zamieszcza się packshoty (zdjęcia produktów), materiały promocyjne i reklamy. Dlatego osobom chcącym poszerzyć swoją wiedzę na temat perfum stanowczo odradzam szukać jej w magazynach. To strata czasu.

Prasę warto przeglądać jedynie pod kątem ulubionych perfum gwiazd - tam pojawia się bowiem najwięcej tego typu informacji. W tym kontekście polecam przeglądać następujące pisma i działy:

 • InStyle
 • Hot. Moda & Shopping 
 • Elle 
 • Harper's Bazaar
 • Wysokie Obcasy Extra/Ulubione
 • Avanti/Kosmetyki Gwiazd - Ona to lubi
 • Claudia/Gwiazda Telegram
 • Trendy/Moje Ulubione
 • Uroda/Gwiazda mikrokosmos i Wywiad z gwiazdą

2. Telewizja

Telewizja również nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących wiedzy na temat perfum. Zapachy nie są ciekawym materiałem na filmy czy programy telewizyjne. A dokumenty poświęcone perfumom, które powstały, najlepiej obejrzeć przez internet. Powstało ich co najmniej kilka. Opiszę je niebawem na blogu. Tymczasem polecam film Perfumy Francuska Finezja, któremu poświęciłam odrębny wpis.


3. Książki

Wiedzę na temat perfum można czerpać również z książek. Niestety pozycji poświęconych tej tematyce, napisanych w języku polskim i godnych polecenia jest naprawdę niewiele. Zagranicznych jest o wiele więcej. W odrębnym wpisie na blogu zdradzę Wam, które z nich są godne polecenia. W tym miejscu wspomnę jedynie o książkach: Świat w zasięgu nosa oraz Wstydliwa historia piękna. Jak Helena Rubinstein i L'Oreal stworzyli kobietę - recenzje obu z nich zamieściłam na stronie.


4. Internet

Najlepszy źródłem wiedzy na temat perfum jest bez wątpienia internet. To tu znajduje się najwięcej informacji. Jest to medium tak rozległe, że rozmawiając o nim należy podzielić go na kilka części:


Strony tematyczne

Strony firmowe

Istnieje również wiele stron firmowych a także stron internetowych dedykowanych konkretnym perfumom, na których znaleźć można wiele przydatnych informacji. Nie sposób wymienić tutaj je wszystkie. Podam tylko kilka wybranych przykładów:

Perfumy Marc Jacobs - strona internetowa

Strony branżowe, poświęcone nowościom

Znajdziemy tu wszystkie najnowsze informacje dotyczące tego, co się aktualnie dzieje w przemyśle perfumeryjnym, czyli: kiedy i jakie zapachy ukażą się na rynku, kto zostanie twarzą w kampanii reklamowej oraz informacje o obrotach korporacji. Strona aktualizowana jest codziennie. Posiada jednak jeden mały minus. Dostęp do większości artykułów jest tutaj płatny.

 • www.moodiereport.com - podobna do wwd, tyle że bardziej skupia się na informacjach dotyczących perfum dystrybuowanych na lotniskach

Strony i magazyny poświęcone perfumom

Fragrantica to jedna ze stron, które odwiedzam najczęściej. Można tu znaleźć mnóstwo informacji na temat poszczególnych marek perfum i nowości. Posiada również świetną wyszukiwarkę zapachów. Po składnikach, nosach a nawet kolorach flakonów. Istnieje również polska wersja tej strony www.fragrantica.pl, ale praktycznie w ogóle jej nie odwiedzam. Wolę wersję angielską - zawiera więcej infromacji i posiada większą i bardziej zaangażowaną społeczość.

 • www.basenotes.net - kompendium wiedzy na temat perfum
 • www.theperfumegirl.com - strona, na której znajdziemy informacje na temat reklam perfum pojawiających się w prasie zagranicznej, a także wiadomości na temat perfumiarzy i składników perfum
 • www.theperfumemagazine.com - jedyny taki magazyn w sieci, "wydawany" raz na miesiąc. Znajdują się w nim ciekawe artykuły, wywiady i relacje z eventów zapachowych.

Strony poświęcone perfumom gwiazd

www.celebrityfragranceguide.com - strona, na której znajdziecie listę gwiazd i używanych przez nie perfum, ułożoną w kolejności alfabetycznej (według nazwisk). Niestety nie posiada ona wyszukiwarki, co utrudnia i wydłuża czas wyszukiwania informacji. Często nie zawiera również pełnych nazw produktów ani źródeł czy linków stanowiących dowód na prawdziwość podanych informacji. Brakuje tu również informacji na temat ulubionych perfum polskich gwiazd. 

Dlatego postanowiłam stworzyć stronę (kolejną i chyba już ostatnią) poświęconą tematyce perfum o nazwie www.perfumygwiazd.pl, na której będzie można znaleźć informacje na temat tego, jakich perfum używają polskie i zagraniczne gwiazdy. Strona ta będzie niejako kontynuacją moich artykułów na ten temat, które jeszcze do niedawna zamieszczałam na blogu. Wszystkie dotychczasowe wpisy na ten temat znajdziecie klikając w tag ulubione perfumy gwiazd.

Encyklopedie

www.perfumeintelligence.co.uk - zawiera listy zapachów z podziałem na nosy, producentów itp. oraz alfabetyczną listę składników i olejków eterycznych wraz z ich krótkim opisem

Kalkulatory kosmetyczne

Aby sprawdzić, kiedy upływa termin ważności perfum, wystarczy wejść na którąś z poniższych stron*:

*Nie znajdziemy na tych stronach dat ważności/produkcji wszystkich istniejących na świecie perfum, a jedynie tych, które cieszą się największą popularnością.

Inne

 • www.bojensen.net - o składzie chemicznym olejków eterycznych. Można się dowiedzieć, (porównując składy) że np. olejek gardeniowy jest podobny do tego ze skórki pomarańczowej
 • www.aromaweb.com - anglojęzyczna strona poświęcona aromaterapii

Fora internetowe

Istnieje co najmniej kilka polskich i zagranicznych for internetowych, bogatych w wiedzę o perfumach. 

 • www.wizaz.pl - najbardziej znane polskie forum o perfumach, z bardzo zaangażowaną społecznościa, gotową udzielić opowiedzi na każde, nawet najgłupsze pytanie. Posiada jeden minus - skomplikowaną i irytującą nawigację. 
 • www.perfumforum.pl
 • www.faniperfum.pl
 • www.forumoperfumach.pl 
 • www.forum.gazeta.pl - moje ulubione. Systematycznie aktualizowane i zawierające mnóstwo przydatnych linków i informacji na temat perfum, w tym wiele takich, których próżno szukać gdzie indziej.
 • www.imagesdeparfums.forumactif.com - świetne forum w języku francuskim. Kiedyś posiadało osobną sekcję z reklamami perfum, ale zostało zlikwidowana.
 • www.aromania.ru - forum w języku rosyjskim

Blogi o perfumach

Najlepszym zagranicznym blogom o perfumach poświęciłam odrębny wpis na blogu. Przy okazji polecam również zajrzeć do artykułu magazynu Elle Blogi o perfumach - typujemy najlepsze.Elle - najlepsze blogi o perfumach


Perfumerie internetowe

Wiedzę na temat perfum można czerpać również ze sklepów i perfumerii internetowych, zwłaszcza tych, które w swojej ofercie posiadają perfumy mało znanych w Polsce marek. Bogatą ofertę perfum niszowych posiadają m.in.:

Perfumeria Mon Credo


5. Warsztaty zapachowe

Najciekawszym sposobem na zdobycie wiedzy na temat perfum jest uczestnictwo w warsztatach zapachowych. Organizują i przeprowadzają je najczęściej blogerzy - wspólnie z firmami i perfumeriami lub we własnym zakresie. Czasem bywają one płatne, jak np. warsztaty zapachowe prowadzone przez Martę Siembab. Innym razem nie wymagają nakładów finansowych (np. warsztaty zapachowe w perfumerii Mon Credo). Ja przeprowadzam takie warsztaty dla członków Pure Sky Club i dla firm (np. warsztaty zapachowe w AIP Buisness Link) W najbliższym czasie zamierzam zorganizować również kolejne warsztaty dla Czytelników. Już nie mogę się doczekać! :)

Warsztaty zapachowe - Dorota Goldmann/Olfaktoria


Mam nadzieję, że powyższy poradnik pomoże Wam w poszerzeniu wiedzy na temat perfum. Pamiętajcie jednak, że najważniejszym i najlepszym "narzędziem" do poznawania perfum i - co za tym idzie - poszerzania wiedzy na ich temat zawsze będzie nasz własny nos.

Skąd czerpiecie informacje na temat perfum? Maciej jakieś swoje ulubione miejsca w sieci? Dajcie znać!

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!