Termin ważności perfum. Jak go sprawdzić i na co zwracać uwagę?

środa, 5 marca 2014    0    Perfumy

Termin ważności perfum. Jak go sprawdzić i na co zwracać uwagę?

Czy perfumy mają termin ważności? Jak długo trwa żywot perfum? W jaki sposób to sprawdzić? 

 

Zgodnie z prawem nie wszystkie produkty kosmetyczne muszą posiadać datę przydatności. Zaliczamy do nich m.in.: 

  • lakiery i pianki do włosów  
  • maseczki jednorazowe
  • dezodoranty w spray'u
  • wody toaletowe
  • oraz perfumy

Ile wynosi termin ważności perfum?

Wielu producentów zamieszcza jednak informację odnośnie terminu ważności perfum. Okres ten wynosi od 12 do 36 miesięcy, w zależności od producenta. 

Jak wygląda oznaczenie daty ważności kosmetyków (w tym perfum)?

Data ważności kosmetyków oznaczana jest za pomocą PAO - znaku graficznego przedstawiającego otwarty słoik z narysowaną obok liczbą i literą M. Przykładowo: 18M oznacza, że kosmetyk zachowa swoją świeżość przez 18 miesięcy po jego otwarciu. Oznaczenie to znajduje się najczęściej na spodzie lub z tyłu opakowania zewnętrznego lub/i na spodzie flakonu - w formie naklejki lub nadruku. Często pojawia się również na folii. Z ciekawości sprawdziłam terminy ważności perfum, które posiadam w domu. Dla przykładu:

Zmiana przepisów

W związku z tym, że zmieniły i zaostrzyły się przepisy dotyczące testów na zwierzętach oraz badania bezpieczeństwa kosmetyków, od lipca 2013 roku stosuje się nowe oznaczenia. Wspomniany symbol PAO zostanie zmieniony na symbol klepsydry. Zastąpi ona istniejący do tej pory zapis: "Najlepiej zużyć przed końcem". Obok klepsydry będzie umieszczona data ważności. Nowy symbol pojawi się jednak wyłącznie na kosmetykach, których termin ważności jest krótszy niż 30 miesięcy. Na pozostałych kosmetykach, których data ważności jest dłuższa niż 30 miesięcy nadal będzie widniał symbol PAO. Dodatkowo producenci postanowili, że będą umieszczać dwa oznaczenia - klepsydrę i PAO - ze względu na to, że nie wszyscy pamiętają, kiedy dokładnie otworzyli dany produkt.

Czy można przedłużyć trwałość perfum?

Symbol PAO mówi o tym, przez jaki czas PO otwarciu perfum będzie można używać ich bez obaw, że się zepsują, zaczną nas uczulać itp. W praktyce często jest jednak inaczej. Pewnie z własnego doświadczenia wiecie, że perfum można używać znacznie dłużej niż wskazywałoby na to PAO. Wystarczy w odpowiedni sposób je przechowywać. Zainteresowanych odsyłam do artykułów: Jak przechowywać perfumy? oraz Czy perfumy można przechowywać w lodówce?

Można również za pomocą własnych działań sprawić, że perfumy zepsują się szybciej niż wskazywałoby na to PAO. Ale to temat na odrębny wpis.

Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek pytania/subestie na temat ważności perfum, piszcie.

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!