10 faktów na temat Caron

środa, 3 grudnia 2014    0    Perfumy

10 faktów na temat Caron

Caron to jeden z najstarszych francuskich domów perfumeryjnych, tworzący ekskluzywne zapachy dla najbardziej wymagających klientów. Jak doszło do jego powstania?

10 faktów na temat marki Caron:

 1. Powstanie marki Caron
 2. Rozwój marki Caron
 3. Najsłynniejsze perfumy Caron
 4. Fontanny Caron
 5. Twórcy perfum Caron
 6. Gwiazdy używające perfum Caron
 7. Puder Caron
 8. Perfumerie Caron
 9. Perfumy Caron w Polsce
 10. Książka The Magic of Perfume: The Perfumes of Caron

1.Powstanie marki Caron

Marka Caron powstała w 1904 roku we Francji, z inicjatywy Ernesta Daltroff’a. Miłość do perfum wpoiła mu matka. Mimo że nie posiadał żadnego wykształcenia w dziedzinie perfumiarstwa, talent i upór sprawiły, że z czasem tworzone przez niego kompozycje stały się znane na całym świecie.

Logo Caron

2. Rozwój marki Caron

Na początku XX wieku Daltroff zatrudnił jako doradcę krawcową Felicie Wanpoulle, która wkrótce potem została jego muzą. Głęboka miłość artysty do Felicie była inspiracją do powstania wielu kompozycji zapachowych artysty. Z czasem Wanpouille została doradcą artystycznym Caron, nadzorującym projekty flakonów i opakowań perfum.

Wraz z nadejściem II wojny światowej i wejściem nazistów do Francji, mający żydowskie pochodzenie Daltroff postanowił uciec do Ameryki (już nigdy stamtąd nie wrócił - zmarł w Nowym Jorku w 1947 roku). Zostawił firmę w rękach Wanpouille, która nadzorowała rozwój Caron aż do swojej śmierci 1967 w roku. W 1998 roku firmę przejął Patrick Alès. Obecnie zarządza nią Romain Alès.

Caron: Ernest Daltroff, Felicie Vanpouille, Patrick Ales

3. Najsłynniejsze perfumy Caron

W portfolio marki Caron znajduje się aktualnie kilkadziesiąt perfum (damskich, męskich i uniseks). Pierwsze powstały w 1911 roku, a ostatnie w 2014 roku. Do najsłynniejszych z nich należą (kolejność chronologiczna):

 • Narcisse Noir (1911 rok) – pierwszy zapach Caron, który osiągnął komercyjny sukces. Pojawił się nawet w słynnym filmie Bulwar Zachodzącego Słońca (ang. Sunset Boulevard) z 1950 roku.
 • N’Aimez Que Moi „Nie kochaj nikogo innego poza mną” (1916 rok) – perfumy, które uznaje się za wyraz sekretnego uczucia między Daltroff’em i Wanpouille. Zyskały popularność wśród żołnierzy, którzy obdarowywali nimi swoje ukochane, zostawiając im na czas rozłąki pamiątkę swojego uczucia.
 • Tabac Blond (1919) - kompozycja zainspirowana postępującą emancypacją kobiet, które nie bały się łamać społecznych konwenansów poprzez publiczne palenie tytoniu.
 • En Avion (1932 rok) -  zapach zainspirowany pierwszymi doświadczeniami lotniczymi kobiet (m.in. postacią Amelii Earhart)
 • Fleurs de Rocaille* (1933 rok) - kwiatowo-aldehydowe perfumy, dzięki którym słowo „rocaille“ zaczęło być postrzegane jako emblemat marki Caron. „Wystąpiły“ m.in. w filmie Zapach kobiety (zainteresowanych odsyłam do wpisu 5 dobrych filmów o perfumach)
 • Caron Pour Une Homme (1934 rok) – pierwszy i najbardziej znany męski zapach z portfolio marki i Caron Pour Une Femme (2001 rok) – damski odpowiednik Pour Une Homme.

Caron Pour Un Homme i Pour Un Femme

 • Lady Caron (2000 rok) – zapach powstały po śmierci Daltroffa, będący niejako spełnieniem obietnicy Daltroffa, który przybywając do USA obiecał, że złoży temu krajowi kiedyś hołd w postaci perfum. Nie bez przyczyny zamknięto je we flakonie obrazującym statuę Wolności – symbol Ameryki.

*Nie mylić z Fleur de Rocaille z 1993 roku!

Perfumy Lady Caron

4. Fontanny Caron

Caron jest jedną z nielicznych marek perfum na świecie, oferujących swoim klientom korzystanie z tzw. fontann*. To przypominające urny kryształy Baccarat, wypełnione wybranymi perfumami Caron. Umożliwiają one czerpanie z nich ekskluzywnych zapachów bezpośrednio do flakonu.

*Tzw. źródełka posiadają również m.in. marki Kenzo oraz Thierry Mugler (Alien i Angel). 

Fontanny perfum Caron z kryształów Baccarat

5. Twórcy perfum Caron

Caron jest jedną z nielicznych marek, które posiadają własnego perfumiarza*. Od przeszło 30stu lat jest nim Richard Fraysse – syn Andreé Fraysse – twórcy wielu zapachów Lanvin, w tym słynnego Arpége.

Perfumiarz Caron - Richard Fraysse

Wcześniejsze perfumy Caron powstawały we współpracy z takimi nosami jak: Dominique Ropion, Gerard Lefort, Michel Morsetti, Jean-Pierre Bethouart czy Vincent Marcello.

6. Gwiazdy używające perfum Caron

Do wielbicieli perfum marki Caron należą m.in.: Karl Lagerfeld (Nuit de Noel), Tom Ford (Pour Un Homme oraz Yatagan) i Arnold Schwarzenegger.

Perfumy Caron Nuit de Noel

7. Puder Caron

Poza perfumami Caron posiada w swojej ofercie również znakomity, drobno mielony puder do twarzy. Choć powstał w latach 30’ XX wieku, produkowany jest do dnia dzisiejszego. Receptura i sposób wytwarzania tego produktu to ściśle strzeżona tajemnica marki. 

Puder Caron

8. Perfumerie Caron

Wszystkie perfumerie Caron utrzymane zostały w klimacie XIX-wiecznego buduaru, przywodzącego na myśl komnaty Ludwika XIV (nazywanego od swogo zamiłowania do złota i przepychu Królem Słońce). Prócz wspomnianych wyżej perfum, fontann i pudrów, w butikach marki znaleźć można również wyselekcjonowane luksusowe akcesoria: kryształy, limitowane edycje flakonów, porcelanowe szkatuły i przedmioty pokryte Galuchat (łuskami rekina).

Luksusowemu wizerunkowi marki Caron zawsze towarzyszyły wyjątkowe lokalizacje perfumerii w najbardziej prestiżowych dzielnicach Paryża (m.in. Rue du Faubourg Saint Honoré 90, Rue de la Paix, Avenue Montaigne 34). Od niedawna marka posiada swój salon również w Nowym Jorku.

Wnętrze perfumerii Caron

9. Perfumy Caron w Polsce

Dystrybutorem perfum Caron jest w Polsce firma Avemi. Zapachy tej marki sprzedaje w Polsce na wyłączność sieć perfumerii Douglas. Można je kupić w wybranych punktach tej sieci, m.in. w warszawskiej perfumerii Douglas przy ulicy Chmielnej.

10. Książka The Magic of Perfume: The Perfumes of Caron

W 2001 roku w sprzedaży ukazała się książka The Magic of Perfume: The Perfumes of Caron. Nie dotyczy ona jednak – jak sugeruje nazwa – perfum tej marki, a ich flakonów.

 Książka o perfumach Caron: The Magic of Perfume: The Perfumes of Caron


Perfumy Caron nie cieszą się w Polsce zbytnią popularnością. Wynika to nie tylko z niskiej świadomości tej marki wśród naszych rodaków, ale również jej ograniczonej dostępności. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kompozycje Caron nie należą do łatwych w odbiorze. Zachwycją się nimi głównie koneserzy woni trudnych i wymagających – gustujących w perfumach przez wielu określanych mianem babcinych.

Z całego asortymentu marki Caron najbardziej przypadły mi do gustu pudry. Nie tylko pięknie pachną, ale również wyglądają! Wersja sypka sprzedawane jest razem z mięciutkim i delikatnym w dodytu puszkiem wykonanym z gęsiego pierza – prawdziwe cudo! Gorąco polecam – ten luksusowy gadżet to świetny pomysł na prezent!

Perfumowany puder do twarzy i ciała Caron

Słyszeliście wcześniej o Caron? Znacie jakieś perfumy tej marki? Macie wśród nich jakąś ulubioną kompozycję? Dajcie znać!

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!