Powiększanie ust - fakty i mity

czwartek, 1 października 2015    0    Uroda

Powiększanie ust - fakty i mity

Piękne usta to marzenie wielu kobiet. Niestety – nie każda z nas została obdarzona przez naturę równie hojnie jak Angelina Jolie. Na szczęście z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna. 

W związku z tym, że niedawno powiększyłam sobie usta za pomocą kwasu hialuronowego*, postanowiłam stworzyć materiał dotyczący tego zabiegu. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania dotyczące powiększania ust. Ufam, że pozwolą one obalić mity narosłe wokół tego zabiegu.

* Niebawem zamieszczę na blogu wpis na temat moich doświadczeń związanych z tym zabiegiem.

Powiększanie ust – fakty i mity

Jak bardzo popularnym zabiegiem jest powiększanie ust w Polsce i na świecie?  Czy to tendencja wzrostowa czy malejąca?

Termin „powiększanie ust“ jest nieprecyzyjny. Wydaje mi się, że lepiej używać terminu modelowanie, w którym zawarte jest zarówno powiększanie (czyli nadawanie objętości), jak i podkreślenie konturu czy wyrównywanie asymetrii ust. Nie istnieją dane statystyczne dotyczące częstości wykonywania tego zabiegu w Polsce. Niewątpliwie jednak jest to tendencja rosnąca. Wzrasta świadomość społeczna na temat medycyny estetycznej, a wraz z nią również liczba pacjentów.

Z jakiego powodu kobiety najczęściej decydują się na powiększanie ust?

Głównym powodem są względy estetyczne, a dokładniej chęć zmiany wyglądu ust: nadania im objętości i/lub podkreślenia ich konturu. W obecnych czasach ze wszystkich okładek czasopism uśmiechają się do nas twarze gwiazd z dużymi, pełnymi ustami. Pacjentki zwykle chcą, aby ich usta wyglądały podobnie.

W jakim wieku są najczęściej kobiety, które decydują się na zabieg powiększania ust?

Nie ma przeciwwskazań wiekowych do tego typu zabiegów. Moje pacjentki mieszczą się w przedziale wiekowym 25-50 lat.

Za pomocą jakich metod można powiększać usta? Czy można to robić za pomocą botoksu?

Nie - Botox® nie jest wypełniaczem – poraża mięśnie mimiczne niwelując w ten sposób zmarszczki, ale nie daje efektu zwiększania objętości. Do modelowania ust używamy wypełniaczy syntetycznych – najczęściej kwasu hialuronowego, lub np. autogennej tkanki tłuszczowej.

Czym tak właściwie jest kwas hialuronowy i dlaczego używa się go do wykonywania zabiegu powiększania ust?

Kwas hialuronowy to glikozaminoglikan, czyli rodzaj  polisacharydu występującego we wszystkich organizmach żywych. Wiąże on wodę w skórze właściwej, gwarantując jej sprężystość i jędrność. Z wiekiem ilość kwasu maleje, co przyczynia się do powstawania zmarszczek. Kwas hialuronowy zawarty w syntetycznych wypełniaczach ma postać  żelu. W zależności od miejsca które chcemy „poprawić” preparat zawiera cząstki kwasu o różnej gęstości. Po wprowadzeniu do skóry preparat wiąże wodę i powiększa objętość danej okolicy.

Jakie efekty daje powiększanie ust kwasem hialuronowym?

Jest to zabieg typowo estetyczny poprawiający wygląd ust.

Czy powiększa się czerwień wargową czy skórę nad wargą?

Modeluje się kontur ust (granicę między skórą a czerwienią) i objętość (czerwień).

Czy kwas hialuronowy faktycznie nawilża usta?

Oczywiście. Jest to jedno z głównych działań kwasu. A także powód, dla którego duża część pacjentek wybiera się na modelowanie ust kwasem hialuronowym. Kobietom (szczególnie starszym) nie zależy na powiększaniu, tylko na powrocie jędrności i zwiększeniu nawilżenia ust.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby poddać się zabiegowi powiększania ust? Czy w jakiś szczególny sposób należy się do niego przygotować?

Tydzień przed zabiegiem należy ograniczyć przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych. Nie zaleca się spożywania alkoholu 24 godziny przed i po. Konieczna jest również indywidualna konsultacja lekarska w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań, np. opryszczki. W przypadku pacjentek, które mają do niej skłonność, należy zastosować profilaktykę przeciwwirusową.

Na czym ona polega?

Pacjentowi podaje się lek przeciwwirusowy (np. Heviran).

Czy poza opryszczką istnieją jakieś inne przeciwwskazania do wykonywania zabiegu powiększania ust?

Przeciwwskazaniem do wszystkich zabiegów medycyny estetycznej są: ciąża i okres laktacji, choroby układowe (np. aktywne nowotwory), schorzenia autoimmunologiczne, infekcje, skłonność do bliznowców itp.

Czy zabieg powiększania ust jest bezpieczny?

Tak, pod warunkiem że jest przeprowadzany zgodnie z zaleceniami i przez wykwalifikowany personel. 

Jak przebiega taki zabieg i ile trwa?

Po konsultacji z lekarzem pacjentka jest znieczulana miejscowo Emlą. Po około 30 min. odkażamy usta i wstrzykujemy preparat. Następnie - jeśli jest taka potrzeba - chłodzimy wypełnianą okolicę, aby złagodzić obrzęk. Zwykle cała procedura ze znieczuleniem trwa około godziny.

Czy zabieg powiększania ust jest bolesny? Od czego to zależy?

Bolesność każdego zabiegu zależy głównie od progu bólu pacjenta. U kobiet kolejną zmienną są hormony i cykl miesięczny. Duży wpływ mają też: psychiczne nastawienie pacjenta podczas zabiegu i jego generalny strach przed igłą.Warto w tym miejscu dodać, że coraz częściej preparaty kwasu hialuronowego stosowane do powiększania ust mają dodatek lidokainy, która zmniejsza uczucie bólu. W przypadku kobiet o wysokiej tolerancji na ból pozwala to na wykonanie zabiegu bez znieczulenia. W pozostałych przypadkach stosuje się najczęściej znieczulenie miejscowe za pomocą maści Emla. W związku z tym, że działa ona powierzchownie, ukłucia mogą (ale nie muszą) być odczuwalne przez pacjentkę.

Czy można znieczulać zimnem?

Chłodzenie przed zabiegiem jest metodą pomocniczą, zmniejszającą odczucie bólu, ale nie można powiedzieć że zimno to metoda znieczulania. 

Kto może wykonywać zabieg powiększania ust i gdzie najlepiej to robić?

Z powodu braku regulacji „medycyny estetycznej” taki zabieg może zrobić każdy lekarz z prawem do wykonywania zawodu. Zabieg powinno się robić w dobrych placówkach medycznych. 

Jak rozpoznać kompetentnego specjalistę w tej dziedzinie?

Najlepiej po efektach jego pracy.

Czy mogę zasugerować lekarzowi, żeby powiększył mi usta tak, żeby wyglądały jak na przyniesionym przeze mnie zdjęciu ulubionej gwiazdy?

Żaden zabieg nie przyniesie takiego efektu, jak na przyniesionym zdjęciu. Każdy człowiek jest inny i nigdy nie zrobimy kalki. Takie zdjęcie może jednak wbudzić u lekarza wątpliwości co do tego, czy pacjent ma realistyczne oczekiwania w stosunku do zabiegu, czy też będzie niezadowolony, niezależnie od tego, jak jego usta będą wyglądały po zabiegu. Między innymi właśnie dlatego tak ważna jest dokumentacja fotograficzna przed i po zabiegu. Z jednej strony pozwala ona dostrzec zmiany w wyglądzie, a z drugiej – w razie błędu lekarskiego – może posłużyć jako dowód w sprawie.

Czy istnieje możliwość sprawdzenia przed zabiegiem, jak nasze usta będą wyglądały po jego wykonaniu?

Niestety nie ma takiej możliwości. Wszystko zależy od ilości podanego preparatu, więc warto dokładnie ustalić swoje oczekiwania przed zabiegiem i omówić je z lekarzem. Najlepiej powiedzieć wprost, co nam się nie podoba w naszych ustach: ich rozmiar, kształt, kąciki, wypukłość itd. Pamiętajmy, że zadaniem lekarza jest doradzić, co możemy zrobić, by wyglądać lepiej. Czasem może nam się wydawać, że da się osiągnąć jakiś efekt na naszych ustach i dopiero w gabinecie okazuje się, że nie jest to możliwe.

Czy warto pytać o nazwę preparatu stosowanego do wypełniania ust? Które z nich są najlepsze?

Zawsze warto zapytać lekarza, jaki produkt jest stosowany do zabiegu i dlaczego właśnie ten, a nie inny. Ufać można preparatom dobrze poznanym, które posiadają certyfikaty jakości i są stosowane w najlepszych klinikach na całym świecie. Wybór konkretnego w dużej mierze zależy od tego na jakich produktach pracuje dany lekarz.  Nie ma jednego najlepszego, ale jest mnóstwo produktów, których należy się wystrzegać. Mam tu na myśli preparaty „no-name” i starej generacji, a także trwałe wypełniacze typu hydroksyapatyt wapnia (nie ma możliwości ich usunięcia).

Jaka ilość preparatu jest potrzebna do tego, by uzyskać widoczny efekt powiększenia ust?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Efekt finalny zależy od stanu wyjściowego i tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Dlatego ilość preparatu dobierana jest indywidualnie. Zwykle jest to jednak ok.1 ml.

Czy w razie potrzeby można tę dawkę zwiększyć?

Zawsze istnieje możliwość „dopełnienia” po zabiegu. Zasady „dostrzykiwania” są regulowane odmiennie w każdej klinice i warto o to wcześniej zapytać.

Dlaczego niektóre kobiety mają po powiększeniu ust tzw. kaczy dziubek, a inne pięknie wymodelowane wargi?

Efekt zabiegu zależy od ilości podanego preapratu. Ja osobiście staram się podawać małą ilość preparatu, żeby usta były naturalne. Generalnie jednak wszystko zależy od pacjentek. Istnieją kobiety, które chcą mieć tzw. kaczy dziubek.

A co jeśli efekt zabiegu nam się nie spodoba? Trzeba czekać, aż preparat się wchłonie, czy też da się go usunąć?

Na rynku dostępne są preparaty hialuronidazy, które w ostateczności mogą zostać użyte w celu usunięcia kwasu. Jest to na pewno dobre rozwiązanie w przypadku, jeśli komuś faktycznie „zepsuto” usta. Pacjentki jednak rzadko decydują się na taki zabieg. Najlepiej podawać preparat z umiarem. Łatwiej dostrzyknąć preparat w razie gdy pacjentka nie będzie zadowolona z efektu niż go usuwać w przypadku nadmiaru. Bardzo ważny jest masaż po zabiegu (aby równomiernie rozłożyć preparat).

Czy po zabiegu powiększania ust mogą wystąpić siniaki?

Tzw. "siniaki" mogą się zdarzyć. Zwykle można je korygować makijażem.

Czy to przeszkadza w jedzeniu, całowaniu? Czy powiększenie zwiększa doznania czuciowe?

Jeśli preparat jest równomiernie podany, nie jest wyczuwalny i – co za tym idzie - nie przeszkadza w codziennych czynnościach. Nie zwiększa również doznań czuciowych i nie ma wpływu na unerwienie ust.

Jakich zaleceń należy przestrzegać po zabiegu?

Po stosowaniu wypełniaczy należy pić duże ilości wody niegazowanej (aby związać cząsteczki kwasu) oraz chronić wypełniane miejsce przed urazami. Należy również unikać wysokiej temperatury i nadmiernego wysiłku fizycznego.

Jak długo utrzymuje się obrzęk?

Zwykle około 24h.

Kiedy widoczny jest efekt powiększania ust?

Po 6-7 dniach.

Skoro obrzęk trwa dobę, to dlaczego efekt widać dopiero po tygodniu?

Kwas hialuronowy musi związać wodę. Proces ten trwa kilka dni.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?

To kwestia indywidualna. Zwykle jest to 8-12 miesięcy.

Czy to możliwe, żeby organizm bardzo szybko wchłaniał kwas, np. po tygodniu?

Szybkość rozkładu kwasu jest zmienna osobniczo, ale na pewno nie w tak szerokim zakresie, aby kwas “zniknął” po tygodniu.

Czy to prawda, że częste wykonywanie zabiegu spowalnia wchłanianie się kwasu?

Nie udowodniono takiej zależności.

Czy choroby tarczycy (np. hashimoto) mają wpływ na szybkość wchłaniania się kwasu?

Nie. Choroby tarczycy nie mają na to wpływu.

Jeśli chcemy zrobić również makijaż permanentny ust, to w jakiej kolejności powinniśmy to zrobić? Najpierw makijaż, a potem powiększanie, czy odwrotnie?

Powiększanie ust z makijażem może grozić efektem klauna. To bardzo zły pomysł. Makijaż po powiększaniu ust jest nieco lepszym pomysłem, pod warunkiem, że zostanie zrobiony profesjonalnie. Niestety - większość osob wykonujących makijaż permanentny nie ma pojęcia o tym, co robi. Generalnie samo modelowanie ust kwasem ładnie zarysuje ich kontur, więc makijaż może nie być potrzebny.

Co się dzieje z regularnie powiększanymi ustami i ich okolicą po 10, 15, 20 latach? Zakładając, że duże usta przestaną być kiedyś modne, a ich właścicielka nie będzie do końca życia ich powiększać? Czy wokół ust zrobią się wówczas większe zmarszczki niż w przypadku, gdyby w ogóle nie poddawała się takiemu zabiegowi?

Kwas hialuronowy nie jest wypełniaczem permanentnym, wchłania się po 8-12 miesiącach. Poprawia nie tylko kształt, ale również jakość skóry ust. Przerwanie stosowania kwasu nie sprawi, że usta będą wyglądać na “starsze” niż gdyby kwas nie był używany.

Jaki jest koszt powiększania ust?

Koszt zabiegu waha się w granicach od 800 zł do 1400 zł.

W mniejszych miastach zabieg powiększania ust kosztuje tylko kilkaset złotych. To znacznie mniej niż w Warszawie. Z czego wynikają te różnice i jaki jest próg opłacalności takiego zabiegu?

W Warszawie taki zabieg również potrafi kosztować kilkaset złotych. Wszystko zależy od  ilości zużytego materiału. Tak naprawdę duża część kosztu zabiegu to sam preparat. Ktoś ten zabieg musi jeszcze zrobić i musi być miejsce, które umożliwi zrobienie takiego zabiegu w bezpiecznych warunkach. Próg opłacalności jest związany z innymi zabiegami, które można zrobić w tym samym czasie. Jeżeli są to zabiegi dużo droższe, to i bardziej opłacalne. Można powiedzieć, że z powodu zepsucia rynku tanią „medycyną estetyczną w bramie” pracujemy na granicy opłacalności.

Czy warto korzystać z okazji typu "powiększanie ust 500 zł/1ml", proponowanych przez gabinety posiadające dobrą opinię, podczas gdy ten sam zabieg w innych gabinetach kosztuje ponad dwa razy tyle?

Warto zapytać, dlaczego mają taką promocję? "Ponad dwa razy tyle", czyli ponad tysiąc złotych za 1 ml to nie jest średnia cena. Podobnie jak 500 zł za 1 ml. Zbyt wysoka i zbyt niska cena powinny wzbudzić naszą czujność. 500 zł to granica opłacalności, więc albo lekarz z jakiegoś powodu robi zabiegi po kosztach, albo preparat jest tani (czyt. słaby).

Czy korzystanie z tzw. zakupów grupowych w kontekście powiększania ust jest bezpieczne?

Wszystko zależy od tego przez kogo i w jaki sposób zabieg jest wykonywany.


Z tego miejsca chciałabym podziękować dr n. med. Darii Charytonowicz za pomoc i wsparcie merytoryczne w realizacji tego materiału.

Ufam, że wywiad przypadł Wam do gustu. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania dotyczące powiększania ust – dajcie proszę znać w komentarzach.

Co sądzicie o powiększaniu ust? Myślałyście kiedyś o tym, by udać się na taki zabieg?

  • Twoja ocena:
  • 3.9 (149 głosów)
Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!