16 najlepszych filmów na jesień

niedziela, 21 września 2014    0    Lifestyle

16 najlepszych filmów na jesień

16 najlepszych filmów na jesienne wieczory. Z jesienią w tytule i z jesienią w tle. 

W internecie istnieje dużo rankingów filmów na jesień. Kiedy przyjrzałam się im bliżej okazało się, że większość wymienianych w nich filmów nadawałaby się do obejrzenia w zasadzie o każdej porze roku. A mnie zależało na tym, aby stworzyć listę filmów, które z jesienią mają wspólnego nieco więcej niż tylko liście na plakacie reklamowym (jak w Kiedy Harry poznał Sally).

Obejrzałam kilkanaście filmów (oprócz tych, które znałam już wcześniej), spośród których wybrałam te, które najbardziej oddają klimat jesieni. W rezultacie na mojej liście znalazły się nie tylko komedie romantyczne, ale również dramaty I melodramaty, thrillery a nawet filmy sci-fiction.

16 najlepszych filmów na jesień:

 1. Masz wiadomość / You’ve got mail (1999)
 2. Dom nad jeziorem / The Lake House (2006)
 3. Duma i uprzedzenie / Pride & Prejudice (2005)
 4. Perswazje / Persuasion (2007)
 5. Słodki listopad / Sweet November (2001)
 6. Mamuśka / Stepmom (1998)
 7. Miłość w Nowym Yorku / Autumn in New York (2000)
 8. Far from Heaven / Daleko od nieba (2002)
 9. Siostra Twojej siostry / Your Sister's Sister (2011)
 10. Łono / Womb (2010)
 11. Ostatnia miłość na Ziemi / Perfect Sense (2011)
 12. Melancholia (2011)
 13. Inni / The Others (2001)
 14. Kobieta w czerni / The Woman in Black (2012)
 15. Szósty zmysł / The Sixth Sense (1999)
 16. Stowarzyszenie umarłych poetów / Dead Poets Society (1989)

1. You’ve got an email / Masz wiadomość (1996)

Ciepła i przyjemna komedia romantyczna z udziałem Meg Ryan i Toma Hanksa, którą widział chyba każdy. Akcja filmu toczy się w Nowym Yorku. Atmosferę jesieni można tu wyczuć niemal na każdym kroku. W pewnym momencie w filmie pada nawet kwestia "Don't you just love New York in the fall?", którą wypowiada główna bohterka.

2. The Lake House / Dom nad jeziorem (2006)

Miłość korespondencyjna z jesienią w tle. Kate (Sandra Bullock) i Alex (Keanu Reeves) odkrywają, że mieszkają w tym samym, uroczym domku nad jeziorem. Przy czym Alex żyje w Chicago w 2004 roku, a Kate w 2006 roku. Choć wydaje się to niemożliwe, komunikują się ze sobą za pomocą magicznej skrzynki pocztowej.

3. Duma i uprzedzenie / Pride & Prejudice (2005)

Film będący ekranizacją najsłynniejszej powieści Jane Austen. Przedstawia życie pięciu sióstr w czasach georgiańskiej Anglii, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch z nich: Elizabeth (Keira Knightley) i Jane (Rosamund Pike). Ich losy rozstrzygają się w momencie poznania dwóch dżentelmenów: Pana Darcyego (Matthew Macfadyen) i Pana Bingleya (Simon Woods).

4. Perswazje / Persuasion (2007)

Kolejna ekranizacja powieści Jane Austen. Anne Eliot (Sally Hawkins) pochodzi z bardzo szanowanej, arystokratycznej rodziny. W wieku 19 lat zakochuje się w pochodzącym z niższych sfer kapitanie Fredericku Wentworh (Rupert Penry-Jones). Ulega jednak perswazjom najbliższych i zrywa zaręczyny. Po kilku latach dochodzi do ponownego spotkania kochanków.

5. Słodki listopad / Sweet November (2001)

Historia biznesmena (w tej roli Keanu Reeves), który zakochuje się w Sarze (Charlize Theron) - dziewczynie, która co miesiąc zmienia partnerów. Każdemu z nich pomaga poradzić sobie z różnymi problemami. Wszystko zmienia się w momencie, gdy zakochuje się w jednym z nich.

6. Mamuśka / Stepmom (1998)

Wzruszająca opowieść o młodej kobiecie (Julia Roberts), która zaręczywszy się z rozwiedzionym mężczyną (Ed Harris) walczy o względy jego dzieci, rywalizując z uwielbianą przez nie matką (Susan Sarandon).

7. Miłość w Nowym Yorku / Autumn in New York (2000)

Miłość w Nowym Yorku to jesień w całej krasie. Mamy tutaj deszcz, Halloween, spacery w parku i opadające na wietrze liście. A także ciepłe szale i płaszcze. To właśnie na tym tle rozgrywa się akcja filmu. On (Richard Gere) to bogaty, blisko pięćdziesięcioletni playboy stroniący od związków na stałe. Ona (Winona ryder) to młoda i piękna artystka. Kiedy przypadkiem spotykają się w restauracji nic nie wskazuje na to, że połączy ich miłość aż po grób.

8. Far from Heaven / Daleko od nieba (2002)

Bardzo wysmakowany od strony wizualnej film, opowiadający o trudnej miłości w czasach XX-wiecznej Ameryki.

9. Siostra Twojej siostry / Your Sister's Sister (2011)

Miłosny trójkąt w wydaniu dwóch sióstr (Emily Blunt I Rosemarie DeWitt) i przyjaciela rodziny (Mark Duplass). Kiedy wspomniana trójka przypadkowo spotyka się w domku na odludziu, na jaw wychodzą ich prawdziwe pragnienia i skrywane wcześniej uczucia. Czy przyjaźń damsko – męska jest możliwa? I jak wiele może przetrwać siostrzana miłość? Tego dowiecie się z filmu.

10. Łono / Womb (2010)

Ciężki i dający do myślenia film z gatunku sci-fiction. Rebecca (Eva Green) po latach emigracji osiedla się w domu swojego dzieciństwa. Gdy niespodziewanie, tuż po odnowieniu znajomości z dawną miłością (Matt Smith), chłopak ginie, kobieta decyduje się na bardzo odważny i niebezpieczny krok.

Akcja filmu rozgrywa się w nadmorskim, skandynawskim klimacie, bardzo przypominającym późną, polską jesień.

11. Ostatnia miłość na Ziemi / Perfect Sense (2011)

Susan (Eva Green) jest naukowcem, Michael (Ewan McGregor) szefem kuchni. Zakochują się w sobie w momencie, gdy na świecie wybucha epidemia, w wyniku której ludzie tracą po kolei wszystkie 7 zmysłów. Czy miłość Susana i Michaela przetrwa tę ciężką próbę? I jak potoczą się losy ludzkości? Tego dowiecie się z filmu.

12. Melancholia (2011)

Psychologiczne kino katastroficzne i piękny film o końcu świata w jednym. Jak wszystkie dzieła Larsa von Triera jest to film specyficzny i z pewnością nie spodoba się każdemu. W rolach głównych: Kirsten Dunst i Charlotte Gainsbourg oraz tytułowa Melancholia - czyli zmierzająca w kierunku Ziemi planeta, grożąca zniszczeniem całej ludzkości.

13. Inni / The Others (2001)

Grace (Nicole Kidman) wraz z dziećmi mieszka w olbrzymim domu na wyspie u wybrzeży Anglii. Jej dzieci cierpią na poważną chorobę, która uniemożliwia im przebywanie na słońcu. Kiedy pewnego dnia Grace zostaje zmuszona do przyjęcia na służbę kilku mieszkańców wyspy, zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

14. Kobieta w czerni / The Woman in Black (2012)

Młody adwokat (Daniel Radcliffe) przyjeżdża do rezydencji zmarłej klientki, by uporządkować jej dokumenty. W pobliżu opuszczonego Domu na Węgorzowych Moczarach, po zachodzie słońca pojawia się kobieca postać ubrana na czarno. Wkrótce potem w okolicy umiera dziecko.

15. Szósty zmysł / The Sixth Sense (1999)

Do domu mieszkającego w Filadelfii psychiatry (Bruce Willis), włamuje się niezrównoważony psychicznie pacjent. Strzela do niego, po czym odbiera sobie życie. Kiedy psychiatra dochodzi do siebie, postanawia pomóc ośmioletniemu chłopcu poradzić sobie z niezwykłym darem – widzeniem zmarłych.

Jeden z najlepszych thrillerów, jakie kiedykolwiek oglądałam. Gorąco polecam.

16. Stowarzyszenie umarłych poetów / Dead Poets Society (1989)

Jesień to nie tylko deszcz, Halloween i opadające na wietrze liście. To również początek nowego roku szkolnego. To właśnie wtedy rozgrywa się akcja filmu Stowarzyszenie umarłych poetów. Charyzmatyczny profesor John Keating (Robin Williams) wnosi w szacowne mury ekskluzywnej uczelni ducha poezji i miłości życia. Zainspirowani przez niego chłopcy odnawiają Stowarzyszenie Umarłych Poetów - sekretny związek, w którym odkrywają piękno zapomnianych utworów, a także prawo do marzeń, wolności i buntu.

Widzieliście któryś z wyżej wymienionych filmów? Który z nich jest Waszym ulubionym? Jakie filmy uwielbiacie oglądać jesienią? Jeśli znacie jakieś filmy oddające atmosferę jesieni, dajcie znać!

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!