Reformulacja perfum - co to takiego?

środa, 19 lutego 2014    0    Perfumy

Reformulacja perfum - co to takiego?

Dlaczego perfumy, które kupiłeś rok temu pachną inaczej niż te same, które kupiłeś teraz?

Co to jest reformulacja?

Reformulacja to najprościej rzecz ujmując zmiana formuły perfum (jej receptury/składu), w wyniku której zapach zaczyna pachnieć nieco inaczej niż kiedyś.

Na czym polega reformulacja?

Reformulacja może polegać na:

  • na podmianie składników
  • zmianie proporcji składników
  • dodaniu nowych składników (wzbogaceniu kompozycji)
  • odjęciu składników (zubożeniu kompozycji)
  • albo wszystkim naraz

Nie jest to zjawisko nowe ani obce, ale niezwykle drażliwe dla wielu pasjonatów perfum. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego, gdyby nie fakt, że nowsze, zreformulowane kompozycje zapachowe nie dość, ze odbiegają od swego pierwowzworu, to często tracą na swojej jakości: trwałości i projekcji. A dla perfumoholików to niewybaczalne.

Dlaczego perfumy podlegają reformulacji?

Najczęstsze powody to:

  • chęć unowocześnienia/odświeżenia starych kompozycji (tzw. perfum z brodą)

Wiele zapachów istniejących na rynku od lat dostosowuje się do czasów współczesnych, celem zwiększenia ich sprzedaży i zachęcenia do ich używania młodszej grupy klientów. Towarzyszy temu często zmiana wyglądu flakonu, barwy płynu i etykiety perfum.

  • chęć zwiększenia zysku celem zmniejszenia wydatków na wytworzenie kompozycji zapachowej

Często robi się to w ten sposób, że zamienia się składniki perfum na ich tańsze (często gorsze jakościowo) syntetyczne odpowiedniki.

  • konieczność dostosowania się do wciąż zmieniających się wymogów IFRA*.

Na liście sporządzonej przez tę organizację znajduje się 26 substancji zapachowych, które w oparciu o badania dermatologiczne zostały uznane za takie, które mogą powodować reakcje alergiczne u osób na nie podatnych. W rezultacie producenci perfum ograniczyli ich stosowanie do minimum. Pisałam o tym w artykule Czy perfumy mogą uczulać?

*IFRA - International Fragrance Association (Międzynarodowe Stowarzyszenie Substancji Zapachowych) to organizacja utworzona w 1973 roku w Genewie przez producentów substancji zapachowych. Jej celem jest tworzenie reguł i zasad produkcji i stosowania substancji zapachowych a także promowanie bezpiecznych (czyli nieuczulających i niepodrażniających) zapachów.

Niestety, firmy najczęściej nie podają do publicznej wiadomości faktu zmiany receptury swoich zapachów. Nie dziwię się - mogłoby to bowiem poskutkować zmniejszeniem sprzedaży danych perfum, a na tym ich producentom nie zależy. Skąd zatem czerpać wiedzę na temat? Najlepiej oczywiście polegać na własnym nosie. Jeśli jednak nie jest on zbyt wyszkolony w zakresie rozpoznawania często drobnych różnic w zapachach, najlepiej poszukać tych informacji w internecie: na blogach poświęconych tematyce perfum lub forach zapachowych (tych polskich i zagranicznych).

Ogromna konkurencja na rynku perfum sprawia, że zjawisko reformulacji przybiera na sile. Jeśli okaże się, że Twój ulubiony zapach uległ reformulacji, w wyniku której Twój ulubiony zapach przestał Ci się podobać, postaraj się dowiedzieć, kiedy owa reformulacja miała miejsce i nabyć ukochane perfumy na zapas (np. kilka sztuk) wyprodukowane przed datą tej reformulacji.

Jakie jest Wasze zdanie na temat reformulacji? Zdarzyło Wam się kupić perfumy, które pachną dziś inaczej niż kiedyś? Dajcie znać!

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!