Czy perfumy mogą uczulać?

piątek, 10 stycznia 2014    0    Perfumy

Czy perfumy mogą uczulać?

Czy zdarzyło się Wam kiedyś dostać uczulenia od perfum? Jak sobie z tym radziliście?

Substancje zapachowe (w tym również perfumy), obok konserwantów i barwników należą do najczęstszych alergenów w kosmetykach. Choć uczulić może nas praktycznie każdy składnik zawarty w perfumach, na liście IFRA  (International Fragrance Association)  znajduje się 26 substancji zapachowych, które w oparciu o badania dermatologiczne zostały uznane za takie, które mogą powodować reakcje alergiczne u osób na nie podatnych. Substancje te nazywane są potencjalnymi alergenami. Dlaczego potencjalnymi? Ponieważ obecność tych substancji w perfumach nie oznacza automatycznie, że wywołają one u nas uczulenie, podobnie jak brak tych substancji nie da nam gwarancji, że reakcja alergiczna u nas nie wystąpi.

Mnie osobiście nigdy żadne perfumy nie uczuliły. Gdybym publikowała ten tekst kilka dni temu, to samo napisałabym o mojej mamie. Tymczasem, dosłownie dwa dni temu, otrzymałam od niej telefon z informacją, że dostała uczulenia wskutek aplikacji próbki perfum (pierwszy raz w życiu). Spuchnięta szyja, zaczerwieniona skóra - była załamana. To tylko pokazuje, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co i kiedy nas uczuli (chyba że robiliśmy badania i wiemy, jakich dokładnie składników należy unikać).

Jakie są Wasze doświadczenia z alergiami - czy dostaliście kiedyś uczulenia od perfum? Jeśli tak, to jakich? I jak sobie wówczas radziliście? Koniecznie dajcie znać!

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!