Najbardziej kultowe perfumy na świecie - przegląd

poniedziałek, 28 listopada 2011    0   

Najbardziej kultowe perfumy na świecie - przegląd

Istnieje tysiące rankingów kultowych zapachów. Kryteria ich tworzenia bywają bardzo różne, począwszy od ceny, poprzez płeć, dla której są przeznaczone, po sezonową popularność. Najczęściej stosowanym kryterium jest jednak liczba sprzedanych egzemplarzy w określonym przedziale czasowym.

Rankingi uwzględniające to kryterium stosują wszystkie perfumerie sieciowe, takie jak Douglas, Sephora czy Marionnaud. W związku z tym większość pozycji widniejących na tych listach to zapachy stosunkowo nowe, których olfaktoryka odzwierciedla aktualne trendy w perfumiarstwie. Prawdziwe kultowe zapachy nie powstają dziś już tak często jak kiedyś. Poniższa, subiektywna lista przedstawia te z nich, które mimo że powstały dziesiątki, a czasem nawet setki lat temu, po dziś dzień zdobywają serca (i nosy) kolejnych pokoleń, czy to za sprawą swej niepowtarzanej kompozycji, historii czy osobowości ich twórcy.

Woda Królowej Węgier

Woda królowej Węgier

Woda Królowej Węgier to pierwsze alkoholowe perfumy w historii. Legenda głosi, iż  recepturę zapachu przekazał córce Władysława Łokietka, królowej Elżbiecie, mnich- pustelnik. Najprawdopodobniej było to jednak dzieło nadwornego alchemika. Nieznana jest dokładna data jej powstania. Pierwsza oficjalna prezentacja wody miała miejsce na francuskim dworze królewskim w 1370 roku. Pierwotnie była to destylowana nalewka z rozmarynem i tymiankiem, w skład której z czasem dodano między innymi lawendę, miętę i cytrynę. Dzięki zawartości licznych ziół i olejków eterycznych zapach ten posiada nie tylko właściwości pobudzające (afrodyzjak z rozmarynem) lecz także lecznicze. Przez wiele stuleci, do czasu pojawienia się Wody Kolońskiej w XVIII wieku, był to najczęściej stosowany zapach/lek na dworach możnych i władców europejskich.

Po blisko 700 latach oryginalną recepturę na nowo odkryli i odtworzyli polscy perfumiarze z firmy Pollena-Aroma.

Butelka o typowym średniowiecznym kształcie została zamknięta w skórzanym, ręcznie wykonanym pudełku w formie królewskiego modlitewnika, z wygrawerowanym na okładce orłem rodu Piastów. 

Guerlain Jicky

Perfumy Guerlain Jicky

Jicky powstał w 1889 roku. Aime Guerlain stworzył ten zapach w hołdzie dla swojej młodzieńczej, niespełnionej miłości - Angielki o imieniu Jicky. Był to pierwszy zapach, który powstał z połączenia esencji naturalnych i syntetycznych. Oryginalność tej kompozycji nie została wówczas przyjęta entuzjastycznie. Swoich wiernych zwolenników znalazła dopiero 20 lat później. Receptura zapachu nie zmieniła się do dziś.

Flakon nawiązuje do XIX-wiecznych opakowań leków.

Chanel No.5

Perfumy Chanel No 5

Chanel  No. 5, najlepiej sprzedający się zapach na świecie, wbrew powszechnej opinii, nie jest dziełem samej Gabrielle. Zapach powstał w 1921 roku na zlecenie projektantki. Stworzył go Ernest Beaux, ówczesny mistrz perfumiarstwa. Z kilkunastu wersji przedstawionych przez niego projektantce, Chanel wybrała tę z numerem 5-stąd nazwa zapachu. Serce perfum stanowi jaśmin.

Szklany flakon, mimo drobnych modyfikacji dokonywanych średnio co 20 lat,  pozostaje  niezmiennie prosty i elegancki.

Guerlain Shalimar

Perfumy Guerlain Shalimar

Shalimar stworzył w 1925 roku Jacques Guerlain. Inspiracją  dla powstania zapachu była miłość Shah Jahan do pięknej  księżniczki Mumtaz Mahal, spacerujących po kaszmirskich ogrodach Shalimar. Był to pierwszy na świecie zapach orientalny, w którym dominującą nuta zapachową została wanilia.

Wygląd flakonu oraz kształt szafirowego korka przypominającego wachlarz ilustrują splendor i magię Orientu.

Jean Patou Joy

Perfumy Jean Patou Joy

Zapach JOY stworzył Henry Almeras dla klientek domu mody Patou w 1930 roku. Od początku był on reklamowany jako najdroższy zapach świata. Do produkcji jednego flakonu zużywa się 28 tuzinów róż i 10.600 tysięcy kwiatów jaśminu. Cena 30 ml czystych perfum wynosi dziś 400 $. Jest to drugi najlepiej sprzedający się zapach na świecie.

Flakon zapachu zaprojektował architekt Louis Süe.

Christian Dior Miss Dior

Perfumy Miss Dior

Zapach Miss Dior powstał w 1947 roku, niedługo po premierze spektakularnej kolekcji  New Look, która na zawsze zmieniła oblicze damskiej mody. Był to pierwszy zapach stworzony dla tego domu mody Christian Dior, dedykowany kobietom będącymi dotychczasowymi klientkami projaktanta. Perfumiarze Jean Carles i Paul Vacher, pod przewodnictwem przyjaciela Diora, Serge Heftler Louiche’a, stworzyli zapach, który, jak głosi legenda, miał odzwierciedlać woń ogrodu w Granville, w którym artysta  spędził swoje dzieciństwo. W ten sposób postała kwiatowo-szyprowa kompozycja, która z miejsca podbiła serca kobiet.

Nina Ricci L’Air du Temps

Perfumy Nina Ricci L'air du temps

L’Air du Temps to najsłynniejszy zapach domu mody Nina Ricci. Powstał w 1948 roku. Jego nosem był ówczesny mistrz perfumiarstwa,  Francis Fabron. Wspólnie z synem Niny, Robertem, stworzył on kwiatowy, klasyczny zapach odzwierciedlający klasę i elegancję paryskiego domu mody.

Autorem projektu flakonu był przyjaciel Roberta z dzieciństwa, światowej sławy artysta - rzeźbiarz, Marc Lalique. Szklana, rzeźbiona  buteleczka z parą gołębi na szczycie powstała w 1951 roku. Symbolizuje miłość i oddanie.

Opium Yves Saint Laurent

Perfumy Opium YSL

Opium, najsłynniejszy zapach od Yves Saint Laurent, powstał w 1977 roku, wskutek podróży projektanta do Japonii. Fascynacja Orientem znalazła swoje odzwierciedlenie w intensywnej kadzidlanej kompozycji zapachu.

Inspiracją dla stworzenia flakonu była drewniana szkatułka, służąca do suszenia liści opium. Oszronione  szkło flakonu barwione bistrem nawiązuje do chińskiej laki, a znajdujący się wewnątrz sznurek symbolizuje więź łączącą kobietę z  zapachem.

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!