Czy perfumy mogą zamarznąć?

sobota, 19 kwietnia 2014    0    Perfumy

Czy perfumy mogą zamarznąć?

Czy jest możliwe, aby perfumy zamarzły? Czy niska temperatura szkodzi zapachom?

Przy okazji pisania artykułu na temat przechowywania perfum w lodówce uzmysłowiłam sobie, że nigdy nie poruszałam na blogu tematu dotyczącego zamarzania perfum. W związku z tym, że to bardzo ciekawe zagadnienie, postanowiłam to nadrobić.

Czy perfumy mogą zamarznąć?

Teoretycznie jest to możliwe. Perfumy zawierają bowiem w swoim składzie m.in. wodę i od 60 do 95 % alkoholu etylowego. Zważywszy na fakt, że temperatura zamarzania wody wynosi 0°C a alkoholu -114°C, jest możliwe, aby perfumy zamarzły. Pod warunkiem jednak, że znaleźlibyśmy miejsce, w którym jest aż tak niska temperatura, co raczej byłoby trudne. Nawet na Antarktydzie -  najzimniejszym miejscu na Ziemi - temperatura nie osiąga bowiem pułapu -114°C. Ale kto chciałby się tam wybrać, żeby testować perfumy?

Postanowiłam jednak sprawdzić, jak to wszystko wygląda w praktyce. W tym celu wykonałam pewien mały eksperyment. Włożyłam do zamrażalnika nastawionego na -25°C dwa rodzaje zapachów: wodę toaletową oraz mgiełkę zapachową. Po upływie doby je stamtąd wyjęłam i co się okazało? Perfumy były w nienaruszonym stanie. Nie polecam Wam jednak robić tego samego w domu – szkoda perfum ;-)

Poświęcili się dla Was:

  • końcówka perfum Guerlain Aqua Allegoria Mandarine Basilic EDT
  • oraz mgiełka zapachowa Victoria's Secret Amber Romance

Zdjęcie zapachów tuż po wyjęciu z zamrażarki możecie znaleźć na moim Instagramie.  

Czy zdarzyło się Wam kiedyś zamrozić wódkę lub perfumy? Koniecznie dajcie znać!

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!