5 najlepszych filmów o magikach

sobota, 15 marca 2014    0    Lifestyle

5 najlepszych filmów o magikach

Najlepsze filmy o magikach, podobne do Prestiżu i Iluzji.

Kiedy byłam młodsza, namiętnie oglądałam telewizyjne show z udziałem Davida Copperfielda. Jego spektakularne sztuczki robiły na mnie ogromne wrażenie (pamiętacie znikającą Statuę Wolności?). Zawsze starałam się je rozwikłać. Niestety bezskutecznie.

Nigdy nie miałam możliwości uczestniczyć w show iluzjonistycznym (nie wliczając castingów do Mam Talent oglądanych w telewizji). Filmy stanowią dla mnie ich świetną namiastkę. Pozwalają na chwilę zapomnieć o codzienności i przenieść się w inny, lepszy i barwniejszy wymiar.

5 najlepszych filmów o magikach:

 1. Prestiż / The Prestige
 2. Iluzja / Now You See Me
 3. Iluzjonista / The Illusionist
 4. Houdini: Magia Miłości / Death Defying Acts
 5. Uczeń Czarnoksiężnika / Sorcerer's Apprentice

1. Prestiż / The Prestige

Prestiż to niekwestionowany numer jeden w moim subiektywnym rankingu najlepszych filmów o magikach. Trafiłam na niego przypadkiem, w któryś z zimowych i smutnych wieczorów. Zachęcona wysokimi opiniami na Filmwebie, postanowiłam dać mu szansę. I nie zawiodłam się. Film okazał się być strzałem w dziesiątkę. Opowiada o dwóch iluzjonistach – przyjaciołach z dzieciństwa, którzy przez całe swoje życie toczą z sobą zaciętą walkę o tytułowy prestiż. Odtwórcy głównych ról: Christian Bale i Hugh Jackman spisali się tu wyśmienicie. Choć akcja filmu rozgrywa się w XIX wiecznej Anglii, można odnieść wrażenie, jakby toczyła się w czasach współczesnych. Fabuła filmu jest dość skomplikowana i zawiera wiele wątków pobocznych. Dlatego polecam oglądać Prestiż bardzo uważnie. Niezależnie od tego zakończenie i tak totalnie Was zaskoczy.

 • Reżyser: Chrostopher Nolan (Incepcja, Memento)
 • Premiera: 2006


2. Iluzja / Now You See Me

Czterech uzdolnionych magików o różnych umiejętnościach zostaje zaproszonych do wzięcia udziału w specjalnym spotkaniu organizowanym przez tajemniczą organizację OKO. Otrzymują za zadanie obrabowanie banku na oczach milionów ludzi. Dokonanie tak spektakularnego rzeczy wydaje się być niemożliwe. Tym bardziej, kiedy do akcji wkracza ambitny agent FBI, który zrobi wszystko, by do tego nie dopuścić. Choć magii w tym filmie sporo, najbardziej intrygująca okazuje się być sama fabuła a raczej jej zakończenie – równie zaskakujące jak w świetnym Prestiżu.

 • Reżyser: Louis Leterrier (Transporter)
 • Premiera: 2013


3. Iluzjonista /The Illusionist

Główny bohater Iluzjonisty to pochodzący z biednej rodziny chłopak (Edward Norton), który zakochuje się w kobiecie z wyższych sfer (Jessica Biel). Z wzajemnością. Kiedy kochankowie zostają rozdzieleni, wyrusza w świat, by doskonalić swoje magiczne umiejętności. Przybiera wówczas przydomek Eisenheim i ... O tym, co się stało dalej opowiadać nie będę. Powiem tylko, że film mi się podobał, ale nie wywarł na mnie już tak dużego wrażenia jak dwa pozostałe. Mniej więcej w połowie zorientowałam się, jakie będzie zakończenie, co odebrało mi to przyjemność z dalszego oglądania. A wszystko to za sprawą dość schematycznej fabuły i nadmiernej ilości wskazówek.

 • Reżyser: Neil Burger (Jestem Bogiem)
 • Premiera: 2007


4. Houdini: Magia miłości/ Death Defying Acts

Jeden z najsłynniejszych iluzjonistów wszech czasów – Harry Houdini (Guy Pearce) - wyznacza nagrodę w wysokości 10 tys. $ dla osoby, która nawiąże kontakt z jego zmarłą matką i pozwoli mu poznać jej ostatnie słowa. Choć wykonania zadania podejmuje się mnóstwo osób, tylko jednej z nich – szkockiej spirytystce (Catherine Zeta - Jones) – udaje się zdobyć zaufanie magika. Niespodziewanie para zakochuje się w sobie. Z uwagi na uwypuklony wątek miłosny ten film to bardziej melodramat. Polecam go jednak obejrzeć. Najlepiej w towarzystwie swojej drugiej połówki.

 • Reżyser: Gillian Armstrong (Małe kobietki)
 • Premiera: 2007


5. Uczeń czarnoksiężnika / Sorcerer's Apprentice

Nieśmiały nastolatek (Jay Saruchel) spotyka na swojej drodze magika (Nicolas Cage). Kiedy okazuje się, że światu grozi zagłada, postanawia on nauczyć chłopaka korzystania z nadprzyrodzonych mocy. Tylko on może mu bowiem pomóc pokonać odwiecznego wroga - Maxima Horvatha (Alfred Molina). W zasadzie nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że tytułowy uczeń okazuje się być wyjątkowo ślamazarny i gamoniowaty. Irytująca postać głównego bohatera nie powinna jednak zniechęcić fanów filmów o magikach do sięgnięcia po ten film.

 • Reżyser: Jon Turteltaub (Fenomen, Ja Cię kocham, a ty śpisz)
 • Premiera: 2010


Poszukując materiałów do artykułu trafiłam jeszcze na takie filmy jak:

 • Twarz / Ansiktet
 • Władca iluzji / Lord of Illusions
 • Niewiarygodny Burt Wonderstone / The Incredible Burt Wonderstone
 • I wszystko jasne / Now You See It...
 • oraz animowany film Iluzjonista / L'illusionniste, który z chęcią obejrzę w wolnej chwili. Zapowiada się bardzo interesująco!

Lubicie filmy o magikach? Może widzieliście któryś z powyższych lub znacie jeszcze jakiś inny, godny polecenia film o tej tematyce? Dajcie znać!

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!