Czy dzieci mogą używać perfum?

piątek, 27 grudnia 2013    0   

Czy dzieci mogą używać perfum?

Jedna z moich Czytelniczek wysłała do mnie maila z pytaniem, czy dzieci mogą używać perfum? A jeśli tak, to w jakim wieku?

Mam 11 lat i używam wód perfumowanych/toaletowych… Inne dziewczyny z mojej klasy uważają, że to jest dziwne używanie perfum w moim wieku… Bardzo podoba mi się woda perfumowana Beyonce Heat (czerwona wersja) i jej używam… Co sądzisz o używaniu perfum w moim wieku? Jak myślisz, od jakiego wieku można je używać? Czy ma to jakieś znaczenie?

Lidia

W używaniu perfum przez dzieci nie ma nic złego, wręcz przeciwnie. Istnieje mnóstwo perfum powstających głównie z myślą o nastolatkach, sygnowanych przez współczesne gwiazdy. Wiele z nich bije rekordy sprzedażowe, np. perfumy Justina Biebera, Britney Spears, Beyonce czy ostatni hit - debiutanckie perfumy One Direction Our Moment. Za czasów mojej młodości (jak to śmiesznie brzmi ;-) ) nie produkowano perfum celebrytów na tak szeroką skalę jak dziś a ich dostępność była bardzo ograniczona. Używałam więc otrzymanych w prezencie od cioci z Niemiec - Chopard Wish.

Odpowiadając na pytanie Lidii należy również zaznaczyć, że nie istnieje żadne prawo zabraniające 11-letnim dzieciom używania perfum. Istnieje natomiast coś takiego jak normy społeczno - obyczajowe, których naruszanie bądź nieprzestrzeganie, choć nie jest karane przez prawo, wywołuje negatywną reakcję otoczenia (a w skrajnych przypadkach powoduje tzw. ostracyzm społeczny). I tego właśnie doświadcza Lidia. Używanie perfum przez dziewczynki w jej wieku nie jest bowiem powszechne - a co za tym idzie - nie jest postrzegane jako "normalne". Bo "normalnym" jest, że:

  • istnieją ograniczenia wiekowe względem używania perfum
  • oraz to, że dzieci nie powinny używać perfum

W rezultacie odbiegające od normy zachowanie Lidii postrzegane jest przez jej koleżanki jako dziwne. Dodatkowo w tym konkretnym przypadku radziłabym mieć również na uwadze fakt, że zachowanie to może być efektem zazdrości koleżanek. Mogą one wyrażać dezaprobatę względem Lidii nie dlatego, że ich zdaniem używanie perfum w tak młodym wieku jest dziwne, ale dlatego, że one same nie mogą tego robić (np. ze względu na zakaz rodziców).

A Wy? Jakie jest Wasze zdanie na temat dzieci używających perfum? Pamiętacie, kiedy Wy zaczęłyście używać perfum? Dajcie znać!

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!