5 najładniejszych kotów rasowych

środa, 2 października 2013    0    Lifestyle

5 najładniejszych kotów rasowych

Postanowiłam kupić kota. W związku z tym, że trudno mi się zdecydować na konkretną rasę, stworzyłam subiektywną listę tych, które podobają mi się najbardziej. Mam nadzieję, że pomożecie mi podjąć ostateczną decyzję.

Zawsze lubiłam zwierzęta, ze szczególnym uwzględnieniem kotów. Może dlatego, że przypominają mi mnie? ;-) Chodzą własnymi ścieżkami i robią, co im się tylko podoba. Zastanawiam się, dlaczego decyduję się na kota dopiero teraz. Może wcześniej bałam się odpowiedzialności związanej z posiadaniem zwierzęcia? Sama nie wiem.

W związku z moimi snobistycznymi pobudkami wyszłam z założenia, że mój kot musi być rasowy, posiadać rodowód i pochodzić z dobrej hodowli. Z racji tego, że nie lubię tego, co powszechne, z miejsca wykluczyłam wszystkie rasy wyglądem przypominające dachowce. Mój kot musi się wyróżniać. Musi być też ładny i mieć ciekawy charakter. 

Kiedyś bardzo podobały mi się persy (głównie ze względu na ich osobliwy wyraz twarzy). Byłam święcie przekonana, że to kota tej właśnie rasy będę niegdyś posiadać. Niedawno ze zdziwieniem odkryłam jednak, że ochota na persy mi przeszła. Dowiedziałam się również, że to niezwykle popularna rasa, co dodatkowo mnie do niej zniechęciło. Ale nadal uważam, że persy są urocze :)

Pers

 

Ostatnio przeszukiwałam internet w poszukiwaniu informacji na temat różnych ras kotów. W wyniku wnikliwej analizy wybrałam 5 najładniejszych, w największym stopniu spełniających moje wytyczne. Jestem więcej niż pewna, że wybiorę któregoś z nich. Poniżej przedstawiam Wam opisy 5 ras kotów, które podobają mi się najbardziej, czyli:


Ragdoll (szmaciana lalka)

Pierwsze Ragdolle zostały wyhodowane w Kalifornii w latach 60. poprzez skrzyżowanie kotów birmańskich i perskich. Nazwa rasy wywodzi się z legendy, która głosi, że koty te na rękach właściciela stają się niesamowicie rozluźnione i uległe. Ragdolle są nie tylko piękne, ale i bardzo czułe, towarzyskie i przyjazne. Są też mało ruchliwe, wyjątkowo ufne, spokojne i łagodne. Najbardziej podobają mi się te z niebieskimi oczami.

Ragdoll

 

Kot syberyjski

Koty syberyjskie to zwierzęta ruchliwe i żywiołowe, posiadające duży temperament. Są bardzo przyjacielskie I uczuciowe. Bardzo lubią się wspinać I skakać, co potwierdza ich częste odpoczywanie na wysokich półkach i szafach. Są świetnymi myśliwymi. Jest prawdopodobne, że mieszkańcy Syberii używali ich jako "stróża" domu, ponieważ potrafił reagować mruczeniem na widok zbliżającego się obcego. Panuje przekonanie, że koty tej rasy nie uczulają ludzi tak jak koty innych ras, ponieważ ich ślina zawiera mniej białka fel d1 (nie wiem, co to za białko, więc nie pytajcie). W ramach ciekawostki dodam tylko, że koty tej rasy posiadają: Michaił Gorbaczow oraz Dmitrij Miedwiediew.

Najbardziej w tych kotach podoba mi się ich ogon oraz lwia broda. 

Kot syberyjski

 

Maine Coon

Maine Coon to rasa kota pochodząca z Ameryki Północnej. Koty te wyróżnia wielkość (są jednymi z największych kotów domowych), inteligencja i żywiołowość. Przedstawiciele tej rasy przywiązują się do człowieka i – w porównaniu z innymi rasami kotów i innymi gatunkami zwierząt domowych – są bardziej prospołeczne, towarzyskie i łatwiejsze we współżyciu.

Są naprawdę piękne. Ze względu na uszy przypominają mi polskie rysie ;-)

Maine Coon

Norweski kot leśny

Kot norweski jest bardzo inteligentny. Przywiązuje się do właściciela i jego domu. Jednak długie lata spędzone na wolności nauczyły go nieufności wobec obcych. Kot ten ma zachowane silne instynkty łowcze, jest świetnym łowcą i często poluje. Jego tylne łapy są dłuższe od przednich, co pozwala na dużą zwinność i ułatwia skoki. Z wyglądu przypomina mi Maine Coona – pewnie dlatego tak bardzo mi się podoba.

Norweski kot leśny

 

Kot brytyjski krótkowłosy

Brytyjczyk to jedyny krótkowłosy kot, jaki znalazł się w moim subiektywnym zestawieniu. To najpopularniejsza rasa na Wyspach Brytyjskich. Charakterystyczna sierść i żółte oczy sprawiają, że kot ten bardzo się wyróżnia. Prawdopodobnie przybył na wyspy wraz z legionami rzymskimi. Przywiązuje się do ludzi, jest spokojny i terytorialny.

Najbardziej podobają mi się te o błękitnym umaszczeniu. Wyglądają jak małe misie. Moim zdaniem są niezwykle urokliwe.

Kot brytyjski krótkowłosy

Na dzień dzisiejszy nie zdecydowałam jeszcze, którego z tych kotów wybiorę. Najbardziej podoba mi się ragdoll. Ciężko mi jednak podjąć ostateczną decyzję. Dlatego nie ukrywam, że bardzo liczę na to, że mi w tym pomożecie.

Który z opisanych przeze mnie kotów podoba Wam się najbardziej? Może posiadacie któregoś z nich i moglibyście mi coś o nich powiedzieć? Albo znacie jeszcze jakąś inną ciekawą rasę? I najważniejsze - lepiej wziąć kota czy kotkę? Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie :) Pamiętajcie, że w komentarzach możecie wklejać zdjęcia.

Aktualizacja: 22/12/2013

Kupiłam ragdolla. Informacje o nim znajdziecie we wpisie Lord - mój kot rasy ragdoll.

  • Twoja ocena:
  • 3.8 (149 głosów)
Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!