Co oznacza nazwa Olfaktoria?

środa, 16 stycznia 2013    0    Lifestyle

Co oznacza nazwa Olfaktoria?
Prowadzę blog Olfaktoria już ponad dwa lata. Do tej pory jednak nie wyjaśniłam Wam, skąd wziął się pomysł na jego nazwę. Zważywszy na fakt, że wielu z Was popełnia błędy wpisując tę nazwę w wyszukiwarkę Google, postanowiłam nadrobić zaległości w tym zakresie :-)

Kiedy 2 lata temu podejmowałam decyzję na temat tego, jak powinien nazywać się mój blog, najbardziej podobała mi się nazwa: leżę i pachnę, głównie ze względu na spójność z tematyką jak i humorystyczny wydżwięk. Jako że mam do siebie duży dystans, taka nazwa wydawała mi się idealna. Niestety okazało się, że w polskim internecie istnieje już strona o tej nazwie poświęcona tematyce perfum, w związku z czym musiałam z niej zrezygnować. Wtedy pojawił się pomysł na Olfaktorię. Skąd? Kiedyś miałam w zwyczaju zaznaczać i/lub notować sobie słowa z czasopism i książek, których znaczenia nie rozumiałam. Na słowo olfaktoria a raczej olfaktoryczny trafiłam poraz pierwszy kilka lat temu, czytając książkę "Pachnidło". Jako że bardzo mi się ono spodobało, postanowiłam sprawdzić, co dokładnie oznacza.

A zatem:

olfaktoryczny pochodzi od łacińskiego olfactus i oznacza:  "węch, powonienie". Wyraz "olfakto-" (stosowany w złożeniach) oznacza "węch, powonienie, wrażliwość węchową".

Olfaktoryczny to inaczej: odbierany węchem, węchowy ( w przeciwieństwie do np. audytywny - odbierany słuchem, słuchowy czy kinestetyczny - odbierany dotykiem, czuciowy).

O słowie olfaktoryczny jak i jego znaczeniu przypomniało mi się w momencie, kiedy szukałam nazwy dla bloga. A że nie chciałam, żeby był to przymiotnik, uczyniłam z niego rzeczownik rodzaju żeńskiego (uwielbiam tworzyć neologizmy). I tak właśnie powstała Olfaktoria :D

 

 

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!