TOP 10 największych marek perfum gwiazd: Elizabeth Taylor

poniedziałek, 26 marca 2012    0   

TOP 10 największych marek perfum gwiazd: Elizabeth Taylor

Choć obecnie niemal każda gwiazda może poszczycić się własnymi perfumami, to mało kto pamięta, że modę na gwiazdorskie zapachy rozpoczęła Elizabeth Taylor. Sygnowane jej nazwiskiem perfumy White Diamonds to od lat jedne z najlepiej sprzedających się perfum gwiazd na świecie.

Kolekcja perfum Elizabeth Taylor liczy 12 zapachów i jest jedną z 10 największych marek perfum gwiazd.

Elizabeth Taylor znana jest przede wszystkim ze swojej nieprzeciętnej urody, talentu i… długiej listy mężów (8). Karierę rozpoczęła w latach 60., kiedy to zdobyła 2 Oscary za role w filmach: BUtterfield 8 oraz Kto się boi Virginii Woolf? W świat perfum wkroczyła jednak nieco później, bo w roku 1988, kiedy to wspólnie z firmą Elizabeth Arden stworzyła swoje pierwsze perfumy o nazwie Passion. Dla kobiety perfumy to coś więcej niż tylko dodatek. To część jej aury. Skrapiam się perfumami nawet wtedy, gdy jestem sama w domu" - powiedziała niegdyś Taylor. Aktorka aktywnie uczestniczyła w każdym etapie tworzenia zapachu: od doboru składników aż po kształt flakonu. Na efekty tej pracy nie trzeba było długo czekać - w szybkim czasie perfumy Passion zyskały ogromną popularność, stając sie tym samym pierwszym, zakończonym sukcesem, przykładem kolaboracji gwiazdy z koncernem kosmetycznym. Na fali sukcesu Passion rok później powstała również męska wersja perfum o nazwie Passion for Men.

Top 10 największych marek perfum gwiazd perfumy Elizabeth Taylor Passion reklama Top 10 największych marek perfum gwiazd perfumy Elizabeth Taylor Passion For Men reklama

Reklamy perfum Elizabeth Taylor Passion i Passion for men

Historia sukcesu perfum Elizabeth Taylor White Diamonds 

Najbardziej znanym zapachem z kolekcji Elizabeth Taylor jest jednak powstały w 1991 roku White Diamonds, który osiągnął jeden z największych rynkowych sukcesów w całej historii branży perfumeryjnej - od momentu ukazania się w sprzedaży aż do dziś pozostaje on najlepiej sprzedającym się zapachem sygnowanym nazwiskiem gwiazdy na świecie (via: www.forbes.com). Jego sprzedaż przynosi rocznie zyski rzędu 60 mln dolarów.

Top 10 największych marek perfum gwiazd Elizabeth Taylor White Diamonds reklama

Reklama perfum Elizabeth Taylor White Diamonds 

Prócz uznania "zwykłych ludzi", White Diamonds zdobył również uznanie przedstawicieli przemysłu perfumiarskiego. W 1992 roku  przyznano mu aż  2 nagrody FIFI (tzw."Oscary perfumiarstwa") w kategorii Best Media Campaign (ang. Najlepsza Kampania Medialna) oraz Fragrance of the Year (ang. Zapach Roku).

Poniżej reklama White Diamonds: (niestety w niezbyt dobrej jakości): 

Zapewne jednym z powodów, dla których perfumy White Diamonds osiągnęły tak niebywały sukces, jest ich spójność z wizerunkiem Taylor. "Moja mam powtarzała, że przez 8 dni po narodzinach nie otwierałam oczu, ale kiedy już to zrobiłam, to pierwszą rzeczą, na którą spojrzałam, był jej pierścionek zaręczynowy" - wyznała kiedyś aktorka (via: www.dameelizabethtaylor.com). Nie jest tajemnicą, że Taylor uwielbiała biżuterię, ze szczególnym uwzględnieniem diamentów. Posiadała jedną z największych prywatnych kolekcji tych drogocennych kamieni na świecie, pochodzących z tak znanych i cenionych firm jubilerskich jak: Boucheron, Bvlgari, Cartier, Chopard, Tiffany czy Van Cleef & Arpels.  

Książka Elizabeth Arden My Love Affair With Jewelry

Okładka książki Elizabeth Taylor My love affair with jewellery

"Kiedy patrzę na swoją kolekcję biżuterii, uświadamiam sobie, jak wielką jestem szczęściarą. Wciąż nie wierzę, że jestem właścicielką tych wszystkich rzeczy" - napisała aktorka w napisanej przez siebie książce "My love affair with jewellery" (ang. "Mój romans z biżuterią"). Nic dziwnego zatem, że niemal wszystkie nazwy perfum  Taylor związane były z biżuterią i że za każdym razem aktorka reklamowała je "ubrana" w drogocenne dzieła sztuki. 

Top 10 największych marek perfum Elizabeth Taylor Diamonds and Sapphires reklama Top 10 największych marek perfum gwiazd Elizabeth Taylor Diamonds and Emeralds reklama

Reklamy perfum Elizabeth Taylor Diamonds and Sapphires i Diamonds and Emeralds

Na przestrzeni 20-stu lat powstało łącznie 12 zapachów sygnowanych nazwiskiem Elizabeth Taylor. Ostatni z nich - Violet Eyes, inspirowany kolorem oczu aktorki, ukazał się na rynku w 2010 rok, na rok przed jej śmiercią. 

Top 10 największych marek perfum gwiazd Elizabeth Taylor Violet Eyes reklama

Reklama perfum Elizabeth Taylor Violet Eyes

Perfumy, które przetrwają nawet smierć

Szacuje się, że roczny dochód ze sprzedaży 3 zapachów Elizabeth Taylor: Passion, White Diamonds i Black Pearl wynosi około 200 mln $. Eksperci twierdzą, że spowodowany śmiercią aktorki wzrost zainteresowania produktami sygnowanymi jej nazwiskiem powinien przynieść firmie Elizabeth Arden zyski pomiędzy 4-15%. Koncern ten posiada prawa do produktów Elizabeth Taylor do 2022 roku, z możliwością przedłużenia kontraktu o kolejne 20 lat (na podstawie umowy licencyjnej). "Najlepszym hołdem dla  talentu Elizabeth Taylor będzie kontynuowanie marki, którą aktorka stworzyła i tak bardzo ukochała" - powiedział Scott Beattie, prezes Elizabeth Arden.

Lista perfum sygnowanych nazwiskiem Elizabeth Taylor (wg kolejności chronologicznej)
Nazwa perfum Data powstania
Elizabeth Taylor Passion 1988
Elizabeth Taylor Passion for Men 1989
Elizabeth Taylor White Diamonds 1991
Elizabeth Taylor Diamonds and Emeralds 1993
Elizabeth Taylor Diamonds and Rubies 1993
Elizabeth Taylor Diamonds and Sapphires 1993
Elizabeth Taylor Black Pearls 1996
Elizabeth Taylor Sparkling White Diamonds 1999
Elizabeth Taylor Brilliant White Diamonds 2001
Elizabeth Taylor Forever Elizabeth 2002
Elizabeth Taylor Gardenia 2003
Elizabeth Taylor Violet Eyes 2010

Przydatne linki:

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!