Czy dzieci mogą używać perfum?

piątek, 27 grudnia 2013    0   

Czy dzieci mogą używać perfum?

Jedna z moich Czytelniczek wysłała do mnie maila z pytaniem, czy dzieci mogą używać perfum? A jeśli tak, to w jakim wieku?

Mam 11 lat i używam wód perfumowanych/toaletowych… Inne dziewczyny z mojej klasy uważają, że to jest dziwne używanie perfum w moim wieku… Bardzo podoba mi się woda perfumowana Beyonce Heat (czerwona wersja) i jej używam… Co sądzisz o używaniu perfum w moim wieku? Jak myślisz, od jakiego wieku można je używać? Czy ma to jakieś znaczenie?

Lidia

W używaniu perfum przez dzieci nie ma nic złego, wręcz przeciwnie. Istnieje mnóstwo perfum powstających głównie z myślą o nastolatkach, sygnowanych przez współczesne gwiazdy. Wiele z nich bije rekordy sprzedażowe, np. perfumy Justina Biebera, Britney Spears, Beyonce czy ostatni hit - debiutanckie perfumy One Direction Our Moment. Za czasów mojej młodości (jak to śmiesznie brzmi ;-) ) nie produkowano perfum celebrytów na tak szeroką skalę jak dziś a ich dostępność była bardzo ograniczona. Używałam więc otrzymanych w prezencie od cioci z Niemiec - Chopard Wish.

Odpowiadając na pytanie Lidii należy również zaznaczyć, że nie istnieje żadne prawo zabraniające 11-letnim dzieciom używania perfum. Istnieje natomiast coś takiego jak normy społeczno - obyczajowe, których naruszanie bądź nieprzestrzeganie, choć nie jest karane przez prawo, wywołuje negatywną reakcję otoczenia (a w skrajnych przypadkach powoduje tzw. ostracyzm społeczny). I tego właśnie doświadcza Lidia. Używanie perfum przez dziewczynki w jej wieku nie jest bowiem powszechne - a co za tym idzie - nie jest postrzegane jako "normalne". Bo "normalnym" jest, że:

  • istnieją ograniczenia wiekowe względem używania perfum
  • oraz to, że dzieci nie powinny używać perfum

W rezultacie odbiegające od normy zachowanie Lidii postrzegane jest przez jej koleżanki jako dziwne. Dodatkowo w tym konkretnym przypadku radziłabym mieć również na uwadze fakt, że zachowanie to może być efektem zazdrości koleżanek. Mogą one wyrażać dezaprobatę względem Lidii nie dlatego, że ich zdaniem używanie perfum w tak młodym wieku jest dziwne, ale dlatego, że one same nie mogą tego robić (np. ze względu na zakaz rodziców).

A Wy? Jakie jest Wasze zdanie na temat dzieci używających perfum? Pamiętacie, kiedy Wy zaczęłyście używać perfum? Dajcie znać!

  • Twoja ocena:
  • 4.8 (13 głosów)
Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!