Dlaczego perfumy zmieniają kolor?

sobota, 5 kwietnia 2014    0    Perfumy

Dlaczego perfumy zmieniają kolor?

Twoje perfumy zmieniły kolor. Jak to możliwe? I co to oznacza?

Kolor flakonu jest jednym z elementów oddziaływania na wyobraźnię i kreowania wizerunku. Ma za zadanie wywołać określone skojarzenia zapachowe. Przykładowo: kolor różowy kojarzy się z delikatnością, podczas gdy zielony ze świeżością.

Za nadawanie koloru perfumom odpowiedzialne są barwniki. Jak każde tworzywo sztuczne, mogą one ulec zmianom. Czy perfumy mogą zmienić kolor? Oczywiście. Najczęściej polega to na tym, że barwa płynu staje się ciemniejsza. Co to oznacza? Zmiana koloru perfum może (ale nie musi) oznaczać, że perfumy się zepsuły. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, kiedy:

Zepsute perfumy nieprzyjemnie pachną i mogą powodować uczulenie (pisałam o tym m.in. w artykule Czy perfumy są szkodliwe?). Aby tego uniknąć, polecam lekturę tekstu: Jak przechowywać perfumy?

Bywa również i tak, że kolor perfum się zmienia, ale kompozycja pozostaje bez zmian. Najczęściej dzieje się tak w przypadku perfum w kolorach: różowym, niebieskim i fioletowym. Widać to zwłaszcza na przykładzie perfum marki Thierry Mugler.

Prawdą jest, że zmiana barwy perfum często poprzedza zepsucie zapachu. Dlatego jeśli zauważycie, że Wasze perfumy zmieniły kolor, sprawdźcie, co się stało z kompozycją. Jeśli zaczęła inaczej (czytaj: gorzej) pachnieć - stała się gorzka, cierpka i stęchła, możecie mieć pewność, że perfumy się zepsuły. Jeśli jednak perfumy zmieniły kolor, ale nadal pachną tak samo, możecie ich spokojnie używać.

Muszę przyznać, że tylko raz zdarzyła mi się sytuacja, w której posiadane przeze mnie perfumy zmieniły kolor. Stało się tak w przypadku Escady S. W ślad za zmianą koloru nie poszła jednak zmiana zapachu, przynajmniej na razie. Dlatego spokojnie nadal używam tych perfum, zwłaszcza że bardzo je lubię.  poszła również zmiana zapachu. Niemal natychmiast po aplikacji na skórę, perfumy zaczynały niemiłosiernie śmierdzieć. 

Zdarzyła się Wam kiedyś sytuacja, w której perfumy zmieniły swój kolor? Dajcie znać!

  • Twoja ocena:
  • 4.6 (20 głosów)
Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zapisz się do mojego newslettera, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach o perfumach i nie tylko. Nikomu nie ujawnię Twojego adresu!